češtinaangličtina

AMATÉRSKÁ ČÁST Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ

AMATÉRSKÁ ČÁST

Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ

 

Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ je jediným profesionálním tělesem svého druhu v České republice s 60letou tradicí. Svým širokým záběrem, různorodostí repertoáru a stylem zpracování lidových písní a tanců patří k jedinečným souborům, působícím na folklórní scéně v ČR.

Amatérskými členy jsou převážně studenti brněnských středních a vysokých škol (od 16 let), kteří chtějí při studiích navázat na působnost ve svých domovských folklorních souborech. Podmínkou přijetí je úspěšné absolvování náboru, který probíhá 1x ročně, zpravidla v měsíci říjnu.

Vystoupení amatérské části spolu s profesionální částí jsou vrcholem programové nabídky souboru a jsou nazývána celosouborovými, jelikož v nich účinkují všechny složky souboru. Pro dívčí pěvecký sbor a amatérské muzikanty jsou nedílnou součástí také koncerty s orchestrem lidových nástrojů.

 

a) Taneční skupina

Nábor probíhá formou taneční zkoušky Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ, tj. řady cvičení, tanečních prvků a variací, vycházejících z jednotlivých národopisných oblastí Čech, Moravy a Slovenska, ale i jiných tanečních technik, které předvádí stávající členové taneční skupiny. Účastníci náboru se je snaží repetovat co nejpřesněji. Důležitým faktorem je také zpěv. Úspěšní absolventi náboru jsou přijímáni do semináře.

Seminář je obdobou běžných nácviků taneční skupiny, kde se seminaristé učí základní taneční techniky, choreografické pasáže tanců z různých národopisných regionů. Tréninky probíhají většinou 1x týdně (ve středu) od 18.00 do 22.00 hodin v rozmezí 2-6 týdnů.

Nácviky taneční skupiny probíhají 2x týdně (v úterý a čtvrtek) od 18.30 do 22.00 hodin. V nácvičném období, které trvá od října do března, jsou nácviky doplňovány občasnými víkendovými soustředěními.

 

b) Dívčí pěvecký sbor

Nábor probíhá formou vyzkoušení intonace, rozsahu, rytmu a pěveckého projevu. Praxe ve folklorních souborech není podmínkou, je však výhodou při následné práci sboru.

Nácvik dívčího sboru probíhá 1x týdně (v úterý) od 18.00 do 21.00. Nacvičuje se repertoár z různých regionů a žánrů, proto je u členů důležitá flexibilita, komplexnost a pro mnohočetnost hlasů také schopnost zpívat samostatně (zejména při nácvicích). Vybrané členky dostávají příležitost i sólového projevu. Jelikož koncepce souboru zařazuje sbor i do společných programových čísel s taneční skupinou, je nutná i pohybová průprava, která probíhá (zpravidla jednou za 14 dní) od 18.30 do 21.30.

 

c) Orchestr lidových nástrojů

Amatérská část orchestru lidových nástrojů je spíše výjimečná a slouží k posílení některých postů.

Nábor probíhá na základě plnění disciplín pro dané nástroje (pěvecky i instrumentálně). Uchazeč by měl v ideálním případě zahrát jednu stupnici dle vlastního výběru, interpretovat skladbu, která se zdaleka nemusí týkat jen folklórního žánru (část koncertu, sonáty nebo jiné skladby z oblasti vážné hudby), snažit se na místě zahrát z partů, jež tvoří současný repertoár orchestru, zazpívat dvě písně rozdílného charakteru a nakonec se improvizačně včlenit do cimbálové muziky sestavené z členů orchestru. V případě uchazeče na post houslisty se očekávají alespoň základní primášské dovednosti. V případě uchazečů na nástroje kontrabas a cimbál budou nástroje zapůjčeny na místě, není nutné nosit vlastní.

Nácvik profesionální složky hudební skupiny s amatérskými členy neprobíhá pravidelně, jako je tomu u taneční skupiny či dívčího sboru. Účast na nácvicích závisí na počtu a rozložení vystoupení v umělecké sezóně.

Kalendář

srpen 2018

srpen 2018
poútstčtsone
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Program

Nejbližší představení

Folklorní sdružení JÁNOŠÍK Brno


je významným subjektem v oblasti realizace mnoha kulturních akcí v městě Brně i po celé republice.
Je zřizovatelem Dětského tanečního studia ONDRÁŠEK.