češtinaangličtina

Současnost

V současné době působí VUS ONDRÁŠ v České republice jako jediné profesionální těleso svého druhu, které patří ke špičce ve svém oboru a které se zabývá mimo jiné i uchováváním a rozvíjením vybraných prvků tradiční lidové kultury a kulturního dědictví.

Soubor je tvořen mladými talentovanými umělci, ať již tanečníky, hudebníky či zpěváky. Inspiraci čerpá z lidové tradice, z projevu nejlepších zpěváků a vynikajících primášů a z dlouholetého působení uměleckého vedoucího Jaroslava Juráška.

Díky svému zřizovateli může soubor pracovat v profesionálních podmínkách a také proto klade velký důraz na profesionální práci a interpretační úroveň všech svých členů .

VUS ONDRÁŠ se dramaturgicky zaměřuje především na národopisné oblasti Moravy a Čech. V repertoáru se však nezřídka objevují i programová čísla, jejichž inspirací se staly lidové tance a melodie regionů Slovenska, Maďarska, Rumunska apod.

Dramaturgie a programová nabídka souboru má široký žánrový přesah (umělecky zpracovaný folklor s menší či větší mírou stylizace, taneční divadlo, klasická hudba, jazz, folk apod.).

Kubra výskok.jpgOLN finále.jpgHey Pachuco.jpgSbor Rožnov.jpgMaková panenka.jpg

Šíře uměleckého záběru tohoto téměř stočlenného kolektivu je svým způsobem jedinečná. Soubor připravuje kromě hudebně-tanečních pořadů určených pro všechny věkové vrstvy diváků i samostatné hudební programy, a to jak v podobě vystoupení svých cimbálových muzik, které hrají k poslechu i tanci, tak i v podobě hudebních koncertů, ve kterých často dochází k prolínání hudebních žánrů (folklor, vážná a etnická hudba). V repertoáru souboru jsou i specifické programy (např. dva typy dětských výchovných koncertů pro školy, koncerty s vánoční tématikou apod.)

Pod Hrozenkom.jpgKůzlátka.jpgHolubička.jpg

  Snahou souboru je rovněž vyhledávat a široké veřejnosti představovat nové, doposud „neobjevené“ talentované zpěváky a muzikanty.

VUS ONDRÁŠ se pravidelně podílí na mnoha každoročně se opakujících významných kulturních akcích: 

  • Brněnská Maškaráda – stylový maškarní bál konaný v OREA Hotelu Voroněž Brno
  • F SCÉNA – cyklus letních folklorních večerů  konaných každoročně v letních měsících v centru Brna
  • celoměstská akce Brno – město uprostřed Evropy, aneb Festival zábavy pod hrady Špilberk a Veveří
  • mezinárodní armádní folklorní festival Rožnovská valaška, který se koná vždy v červnu v areálu Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm
  • pravidelné podzimní galakoncerty Zpěváčci – Slávik(přehlídka vítězů celostátních soutěží dětských zpěváků České republiky a Slovenska)
  • V neposlední řadě se VUS Ondráš dlouhodobě podílí na charitativních akcích zaměřených zejména ve prospěch válečných veteránů.       

Souborové statistiky hovoří o tom, že ONDRÁŠ každoročně uskuteční 150 - 200 vystoupení po celé  České republice a s úspěchem reprezentoval i v zahraničí, kde získal vedle řady ocenění i své nové příznivce (namátkou lze jmenovat zájezdy do Izraele, Japonska, USA, Německa, Anglie, Francie, Holandska, Litvy a dalších států).

Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ Brno si díky své dlouholeté poctivé a tvrdé práci právem vybojoval v myslích našich spoluobčanů (alespoň těch folkloru znalých) jedno z předních míst na pomyslné „folklorní scéně v ČR”. Rovněž i v civilním sektoru se zařadil mezi úspěšné kolektivy. Důkazem toho je například každoroční ocenění v anketě  „TOP 100” Brno (firmy a instituce, které „hýbou” Brnem).

Kalendář

říjen 2018

říjen 2018
poútstčtsone
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Program

Nejbližší představení

Folklorní sdružení JÁNOŠÍK Brno


je významným subjektem v oblasti realizace mnoha kulturních akcí v městě Brně i po celé republice.
Je zřizovatelem Dětského tanečního studia ONDRÁŠEK.