Tanec / sbor / muzika

Tanec / sbor / muzika
  • Pozice ve skupině: Amatérská část souboru

Výběrové řízení do amatérských skupin proběhne 2. 10. 2019 od 16.00 v sídle VUS ONDRÁŠ.

Tzv. „amatérští členové“ VUS ONDRÁŠ, tedy ti, kteří se souboru věnují ve svém volném čase ze záliby, působí ve třech uměleckých částech souboru (taneční skupina, dívčí pěvecký sbor, případně orchestr lidových nástrojů). Členy bývají převážně studenti vysokých či středních škol, kteří do Brna za tímto účelem přicházejí. Často jsou členy jiných folklorních souborů či uměleckých těles a chtějí při studiích v Brně ve svém koníčku pokračovat. Amatérští členové jsou nepostradatelnou součástí celého souboru.

Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ je jediným profesionálním tělesem svého druhu v České republice. Za svých 65 let existence dosáhl mnoha uznání a ocenění nejen u nás, ale i v zahraničí. 

Výběrové řízení na členy amatérské části souboru bývá vyhlašováno zpravidla jednou za rok na začátku října. Podmínkou přijetí je jeho úspěšné absolvování.

TANEČNÍ SKUPINA
Výběrové řízení probíhá formou řady cvičení, která předvádí některý ze stávajících členů taneční skupiny a účastníci se je snaží repetovat co nejpřesněji. Obsahem cvičení jsou základy lidového tance a charaktery jednotlivých regionů, případně jiné taneční techniky. Cvičení se provádějí individuálně nebo v tanečních párech ve vícečlenných skupinách. Důležitým faktorem je také zpěv. Úspěšní absolventi náboru jsou přijímáni do semináře.

Seminář je v případě velkého množství přijatých zájemců posledním sítem pro přijetí do taneční skupiny. V délce 6-10 týdnů probíhají tréninky většinou 1x týdně ve středu v čase 19.00-22.00. Seminář je obdobou běžných nácviků taneční skupiny, ve kterých se seminaristé učí základní taneční techniky, choreografické pasáže tanců z různých národopisných regionů a rovněž jim nabízí možnost pochopit systém práce taneční skupiny souboru. Ze semináře úspěšní seminaristé postupují po taneční skupiny.

Nácviky taneční skupiny probíhají 2x týdně (zpravidla v úterý a čtvrtek) od 18.30 do 22 hodin. V nácvičném období, které trvá od října do března, jsou nácviky doplňovány víkendovými soustředěními. Soustředění jsou plánována 1-2x za měsíc dle potřeby a neúčast na nich je takřka nenahraditelná. Časový rozvrh soustředění: Pá 18.30-22.00, So 9.00-18.00, Ne 9.00-15.00.

Vystoupení amatérské části taneční skupiny jsou vrcholem programové nabídky souboru a jsou nazývána celosouborovými, jelikož v nich účinkují všechny složky souboru – taneční skupina (složena z profesionální a amatérské části), orchestr lidových nástrojů a dívčí pěvecký sbor. Období vystupování trvá obvykle od dubna/května do září/října. V poslední době se taneční skupina zúčastnila také prestižních zahraničních cest, např. turné po Japonsku nebo The Royal Edinburgh Military Tattoo v Edinburghu. 
Vedoucí: Jan Kysučan

DÍVČÍ PĚVECKÝ SBOR
Výběrové řízení probíhá formou vyzkoušení intonace, rozsahu, rytmu a pěveckého projevu. 

Nácvik dívčího sboru probíhá 1x týdně (zpravidla v úterý) od 18.00 do 22.00. Sbor bývá zařazován i do společných programových čísel s taneční skupinou a proto je součástí zkoušek také pohybová průprava.

Vystoupení dívčího pěveckého sboru jsou nedílnou součástí programové nabídky souboru. Dominantní jsou koncerty s orchestrem lidových nástrojů, především adventní a vánoční koncerty, ale třeba i významné koncerty, které vznikly v propojení s jinými interprety (např. Božská flétna, Harafica&Ondráš: Kde domov můj?! atp.) a samozřejmě tzv. celosouborová vystoupení, na kterých se podílí i ostatní složky souboru.
Vedoucí: Štěpán Blinka

ORCHESTR LIDOVÝCH NÁSTROJŮ
Amatérská část orchestru lidových nástrojů je spíše výjimečná a slouží k posílení některých postů. Přestože se jedná o amatérskou činnost, nesmí vzniknout rozdíl kvality a přístupu mezi amatérskou a profesionální částí orchestru.

 

Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ
Štefánikova 53a
662 10 Brno

E-mail: ondras@vusondras.cz
Ústředna: +420 973 442 046
Vedení: +420 973 444 909
Umělecký provoz: +420 973 442 089

Sledujte nás! VUS Ondráš na Facebooku VUS Ondráš na Youtube VUS Ondráš na Instagramu

Kontaktní formulář

Prosím, vyplňte následující formulář
podmínky použití formuláře

Údaje, které do formuláře zadáte, použijeme pouze pro zaslání odpovědi. Naše webové stránky neuchovávají data z formuláře ve smyslu obecného nařízení EU o ochraně osobních údajů (GDPR). Po odeslání formuláře obdržíte emailem kopii dotazu.